محبوب ترین مقالات

تست سمعی

سخن امروز

در این قسمت برنامه های اجرا شده در رادیو قرآن و برخی سخنرانی های استاد را به شکل اتفاقی(Random) می توانید گوش کنید.

ادامه مطلب »
تست سمعی

تست سوم

این بخشیک متن نمونه برای شما تا بدانید چه میزان فضا دارید.یک متن نمونه برای شما تا بدانید چه میزان فضا دارید.یک متن نمونه برای

ادامه مطلب »
تست سمعی

تست دوم

نمونه برای شما تا بدانید چه میزان فضا دارید.یک متن نمونه برای شما تا بدانید چه میزان فضا دارید.یک متن نمونه برای شما تا بدانید

ادامه مطلب »

در آمدی بر روش شناسی تفسیر امیرالمؤمنین (علیه السلام)

دوشنبه, خرداد ۱۵, ۱۳۹۱ – ۰۶:۰۰

Introduction to methodology of Amir-al-moemenin‘s(All greeting to him) commentary
چکیده :

در آثار قرآن پژوهان، بررسی مکاتب تفسیری از اهمیت خاصی برخوردار است ، گاهی افراط و تفریط ها سبب می شود به ارزیابی تفاسیر مختلف پرداخته شده ، اما توجهی به صاحبان اصلی تفسیر نگردد.
در این مقاله برآنیم تا با نیم نگاهی به روش تفسیر امیرالمومنین (علیه السلام ) به رویکرد ایشان به تفسیر قرآن اشاره کنیم. این روش نوع نگاه علی بن ابی طالب (علیهم السلام) را به عنوان امامی معصوم و به گونه ای مستقل، به قرآن عرضه می دارد. به یقین ، با قبول لزوم بررسی مستقل روش اهل بیت (علیهم السلام) موارد بیشتری در روش آن بزرگواران پیش روی ما قرار می گیرد ؛ اما رعایت نکات ذیل ، در آن چه که امروز در جهان اسلام به عنوان تفسیر قرآن شاهد آن هستیم، می تواند اثر بسیار مهمی برجای نهد ، چه این که بیانات امام علی (علیه السلام) خود به عنوان منبع تفسیر برای هر مفسری مطرح است .
ازاین رو بعد از بررسی اجمالی طرح نگرش استقلالی به تفسیر امیر مؤمنان (علیه السلام) به گوشه ای از بیانات ایشان اشاره می گردد .

کلید واژه ها: امام علی (علیه السلام)، روش تفسیر، مکتب تفسیری، تفسیر به رأی، علم وهبی

در صورت تمایل برای دریافت مقاله، لطفاً عضو سایت شوید.