محبوب ترین مقالات

نفَس‌های ماندگار

کتاب حاضر نگاهی است به مسأله‌ی هجرت پیامبر(صلی الله علیه وآله) رخداد پر تب و تاب لیله المبیت که از زبان پدری برای فرزندش نقل شده است. ماجرای لیله المبیت، انتظار پیامبر در قبا برای ملحق شدن حضرت علی(علیه السلام ) به ایشان و ارزش نفس‌های امام علی (علیه السلام) در آن شب از زبان پیامبر(صلی الله علیه وآله)، پاسخ به شبهه ی نسبت تحمیلی فضیلتِ همراهی خلیفه ی اوّل با رسول خدا(صلی الله علیه وآله) و… داستان این کتاب را خواندنی کرده است.

نویسنده : پوراسماعیل – احسان
محل نشر : مشهد
تاریخ نشر : ۱۳۸۱/۱۲/۲۴
رده دیویی : ۲۹۷.۹۳
قطع : رقعی
جلد : شومیز
تعداد صفحه : ۱۰۴
نوع اثر : تألیف
زبان کتاب : فارسی
شماره کنگره : BP۲۳/پ۹ن۷
نوبت چاپ : ۱
تیراژ : ۳۰۰۰
شابک : ۹۶۴-۷۲۴۴-۴۶-۰

انگیزه ی نگارش این اثر از زبان مؤلف:
«ارادت همیشگی ام به حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام) سبب شد در عنفوان جوانی، سیر مطالعه و تحقیق های خود را در خصوص فضائل آن امام یگانه قرار دهم، ابتدا وقتی فضیلت نفس های امام علی(علیه السلام) را شنیدم به یادداشت برداری در خصوص هجرت پیامبر(صلی الله علیه وآله) پرداختم. این رخداد مهم که لختی بعد به عنوان مبدأ تاریخ مسلمانان انتخاب شد سرشار از رویدادهای مختلفی است که هریک به تنهای برای اثبات فضیلت امام علی(علیه السلام) بعد از پیامبر(صلی الله علیه وآله) کافی است از این رو سعی شد در دومین تجربه ی جدی قلم فرسایی ام با مدد از امیر عالم در قالب داستان، این محتوا ارائه شود. تا چه قبول افتد و چه در نظر آید…
زمانی که این کتاب به زیور طبع در آمد، اهل نظر من را از حمایت های معنوی خود برخوردار کردند که یکی از جذّاب ترین آن به تشویق مرحوم شیخ رضا امینی فرزند مرحوم علامه امینی مربوط می شد که وقتی کتاب را دیدند بعد از ذره پروری به اهمیّت کار کردن بر موضوع «لیله المبیت» پرداختند.خدایش رحمت کند این بازوی توانمند و همیشه همراه علامه امینی (رحمه الله علیه) که با نگاه گرم خود و لحن شیوایی که آمیخته به فارسی و عربی بود چه دلنشین از هجرت پیامبر(صلی الله علیه وآله) آن روز سخن می گفت.
امیدوارم این اثر، لبخند رضایت را بر لبان فرزندِ «نفسهای ماندگار» منقوش سازد.»

انتشارات:
عروج اندیشه