محبوب ترین مقالات

تسنیم: شبهات مربوط به شهادت فاطمه زهراء(سلام الله علیها) بررسی شد .

پنجشنبه, اسفند ۳, ۱۳۹۶ – ۰۷:۳۱
به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، احسان پوراسماعیل، محقق و مدیر مسئول مجله پژوهشنامه علوم قرآن و حدیث در نشست تخصصی بررسی شبهات شهادت حضرت زهراء(سلام الله علیها) که به همت انجمن علمی دانشکده تربیت مدرس مشهد برگزار شد، به گونه‌شناسی شبهات انکار شهادت حضرت فاطمه(سلام الله علیها) پرداخت و بعد از معرفی اسناد شهادت حضرت فاطمه(سلام الله علیها) در کتاب‌های مخالفان شیعه گفت: اسناد به قدری گویای واقعیت است که انکار مسأله شهادت بی‌سوادی است، این در حالی است که جریان مخالف شیعه سعی در انکار شهادت با زاویه روان‌شناختی دارد، به گونه‌ای که با طرح ماهرانه موضوعات فرعی امکان حوادث بعد از نبّی مکرم(صلی الله علیه وآله) را زیر سوال ببرد تا نوبت به دفاع علمی و پژوهش در آینه اسناد فراهم نرسد.

وی در پاسخ به این شبهه که برخی می‌گویند چطور امام علی(علیه السلام) حاضر شد در برابر ظلم به همسرش سکوت کند، اظهار کرد: در نگاه درون مکتبی بر اساس منابع مأثور نمی‌توانیم به عمق ابعاد فعل حجت خدا پی ببریم؛ فقط با منطق امامت ۷۲ نفر سپاه امام حسین (علیه السلام) در برابر ۳۰ هزار لشگر یزید جانفشانی می‌کنند‌، چون حجت‌های الهی زندگی خدامحوری دارند و بر اساس دستور العمل الهی حرکت تبلیغی خود را انجام می‌دهند. در جریان صلح حدیبیه برخی از صحابه لب به اعتراض گشودند اما برکات این صلح آنچنان بود که تحلیلگران از آن به عنوان (فتح حدیبیه) نام می‌برند. در منابع شیعه، تعهد امام علی(علیه السلام) به پیامبر(صلی الله علیه وآله) در عدم قیام مسلحانه در برابر جریان غاصب به روشنی گزارش شده است، از سوی دیگر، در منابع شیعه و اهل تسنن آمده که حضرت بی تفاوت نبودند و در برابر حمله کنندگان به بیت وحی واکنش نشان دادند.

وی خاطرنشان کرد: در پاسخ به این شبهه که چرا امام علی (علیه السلام) قصاص را نسبت به قاتلین همسر خود دنبال نکرد باید گفت قصاص در قرآن کریم از حقوقی است که خداوند برای اولیای دم قرار داده و آنها را مخییر به عفو یا پرداخت دیه کرده است. در خطبه شقشقیه دلیل این رویکرد بی یاوری امام بیان شده است. از سوی دیگر این عملکرد مطابق سیره نبوی است، چراکه رسول خدا(صلی الله علیه وآله) در برابر شهادت جناب سمیه، حضرت حمزه و بسیاری از یاران باوفای خود به خاطر حفظ اسلام سکوت کردند و دست به شمشیر نبردند. این نکته را هم باید توجه کرد که امام علی(علیه السلام) بر فرض اعتراض به کدام دادگاه صالح می‌توانستند مراجعه کنند با توجه به اینکه دادگاه در اختیار جریان مخالف بود.

مدیر مسئول مجله پژوهشنامه علوم قرآن و حدیث در پاسخ به این شبهه که چرا صحابه هیچ واکنشی نسبت به شهادت نشان ندادند، گفت: این سخن بر اساس نظریه عدالت صحابه در فضای اهل تسنن مطرح شده که قرآن بزرگ‌ترین ناقد این نوع نگاه است، چراکه مسلمانان بارها و بارها مانند جنگ احد یا برپایی نماز جمعه و…، پیامبر(صلی الله علیه و آله) را تنها گذاشتند و خداوند با لحن توبیخی به نقد عملکرد صحابه در کتاب خویش پرداخته است.

وی هدف اصلی طرح شبهات پسینی را جلوه دادن رابطه خوب امام علی(علیه السلام) با خلفا مطرح کرد و افزود: با طرح این مسائل به دنبال این هستند تا بگویند شهادتی در کار نبوده است. برخی جریان ازدواج جناب ام‌کلثوم با خلیفه دوم را مطرح می‌کنند باید بدانیم که روایات شیعه و اهل تسنن در این خصوص مضطرب المتن است و در میان دانشوران فریقین هردو دیدگاهِ پذیرش و عدم پذیرش دیده می‌شود. در اهل تسنن این مطلب در صحیح مسلم و بخاری به چشم نمی‌خورد و برخی از علما نظیر سیوطی، منکر فرزندی به نام ام‌کلثوم از امام علی(علیه السلام) و حضرت زهرا(سلام الله علیها) شده‌اند. نووی معتقد است خلیفه دوم ‌با ام‌کلثوم فرزند ابوبکر ازدواج کرده است. همین تناقض‌ها در محتوا و حتی کیفیت ازدواج مثل تفاوت سن زیاد و یا مبلغ مهریه باعث شده که علمای شیعه مثل شیخ مفید در دو اثر خویش اصل این ازدواج را نپذیرند.

این پژوهشگر علوم قرآن و حدیث افزود: برفرض اثبات این ازدواج ما در قرآن پیشنهاد ازدواج حضرت لوط به قوم خود را داریم و کسی نمی‌تواند اثبات کند این به معنای رابطه صمیمانه نبّی خدا با قوم خود است یا در عملکرد پیامبر(صلی الله علیه و آله) ملاحظه می‌کنیم که حضرت سه دختر خویش را به عقد سه نفر از مشرکان در می‌آورد؛ بنابراین بر فرض صحت باید اذعان کنیم این کار با زور صورت گرفته، چنانچه در روایتی تهدید اجرای حد سرقت با پیدا کردن دو شاهد برای امام علی(علیه السلام) در صورت مخالفت نسبت به این ازدواج آمده است.

پوراسماعیل در ادامه به نامگذاری‌های فرزندان امام علی(علیه السلام) پرداخت و گفت: نام‌های عمر و عثمان طبق نقل علمای اهل تسنن نام‌های رایج عصر نبوی بوده و کسی که خطبه شقشقیه را خوانده باشد می‌یابد که این نام‌گذاری دلیلی بر اثبات رابطه صمیمانه امام با خلفا نبوده است. جامعه ما بیشترین آسیب‌ها را از رضاخان و محمدرضا پهلوی دید، اما این باعث نشد که نام رضا را بر فرزندان خود نگذارد‌. این همه در حالی است که با رفتارشناسی خلیفه دوم متوجه می‌شویم او در جریان نامگذاری نام خود را بر فرزند امام تحمیل می‌کند و در منابع مختلف هم آمده که انتخاب نام عثمان به دلیل علاقه امام علی(علیه السلام) به عثمان بن مظعون از صحابه پیامبر(صلی الله علیه و آله) بوده است. در مورد نام ابوبکر هم باید دانست نام وی عبدالله است و ابوبکر کنیه اوست که کنیه در فرهنگ عربی توسط دیگران انتخاب می‌شود. مخالفان درصدد انکار شهادت حضرت فاطمه(سلام الله علیها) هستند، چون این سوال پیش می‌آید که قاتلان تنها یادگار پیامبر(صلی الله علیه و آله) چه کسانی هستند؟ در چند سالگی و به چه دلیل به شهادت رسیده است؟ فرزند او چگونه سقط شد و…، این همه در حالی است که احادیث حرمت ایذای فاطمی تواتر معنوی دارد.

http://tn.ai/1660918
۳۰ بهمن ۱۳۹۶ – ۱۱:۲۴ |

* در ادامه می‌توانید بعد از عضویت در سایت صوت کامل این سخنرانی را بشنوید.

لینک دانلود صوت