محبوب ترین مقالات

در جمع فرهنگیان مطرح شد: فرهنگ بدون آرمان، تسلیم در برابر افکار وارداتی است

یکشنبه, مرداد ۲۸, ۱۳۹۷ – ۰۲:۱۲
به گزارش خبرگزاری بسیج استان چهارمحال و بختیاری؛ احسان پوراسماعیل در طرح یاوران ولایت، ویژه ی فرهنگیان که در مشهد مقدس برگزار شد به نقش معلم به عنوان الگوی اخلاق در امر آموزش اشاره کرد و اظهار داشت: تقوا، اجتهاد (تلاش)، راستگویی، ادای امانت و خوش اخلاقی از شاخصه های دینداری است که یک معلم باید آنان را دارا باشد.

وی با بیان اینکه راست گویی، عملی است که می‌تواند ما را به بهشت برساند، عنوان داشت: یک معلم باید بداند آیا در محیط کار امانتدار خوبی است یا خیر و آیا فعالیتی را که در مدرسه انجام می دهد در راه خدا و برای خداست یا خیر.

وی به نقش معلم به عنوان الگوی اخلاق در امر آموزش اشاره داشت و بیان کرد: تقویت باورهای صحیح، رعایت شاخص‌های دینداری، تحلیلگری و آرمان‌خواهی شاخصه های یک معلم تراز انقلاب می باشد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه یک معلم باید روحیه ی تحلیلگری داشته باشد، خاطرنشان کرد: برای داشتن روحیه ی تحلیلگری باید شبهه را شناخت و پاسخ های مناسب برای آن ارائه کرد.

پوراسماعیل با تاکید بر اینکه باید یک معلم تفاوت پرسش با شبهه را بداند، افزود: پرسش در حقیقت جست وجو بشر برای شناخت است و پرسشگر با بیان پرسش و سوال می کوشد تا موضوع و مطلبی را بشناسد و آن را درک و فهم کند در حالی که هدف از شبهه ایجاد تردید و شک در دل مخاطب است و شبهه گر می کوشد در بنیاد های اعتقادی و باوری شخص تردید افکند.

وی با اشاره به اینکه فرهنگ بدون آرمان، تسلیم در برابر افکار و تمدن‌های وارداتی است، تصریح کرد: با داشتن آرمان، تمدن اسلامی شکل می‌گیرد، آرمان دین ما ظهور امام عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) و تشکیل حکومت واحد جهانی به رهبری اوست.
پوراسماعیل هم چنین معلم را سکاندار آموزش تربیت و نیروی انسانی کشور عنوان کرد و اظهار داشت: معلمین باید از الگوهای وارداتی، کهنه و تقلیدی محض پرهیز کنند.

وی به نقش معلم به عنوان الگوی اخلاق در امر آموزش اشاره داشت و بیان کرد: تقویت باورهای صحیح، رعایت شاخص‌های دینداری، تحلیلگری و آرمان‌خواهی شاخصه های یک معلم تراز انقلاب می باشد.

ایشان هم چنین با اشاره به سخن امام صادق(علیه السلام) که می فرمایند ” با غیر زبانتان مردم را دعوت کنید” خاطرنشان کرد: از این حدیث می‌توان دریافت که یک دانش آموز از عمل معلم خود اصول اخلاقی را آموزش خواهد دید.

پور اسماعیل با تاکید بر اینکه در بسیاری از موارد شاگردان در شخصیت پذیری خود نقش معلم را بسیار موثر می‌دانند عنوان داشت: آموزگار الگوی با نفوذ است که نمی‌تواند نسبت به اصول اخلاقی خویش بی تفاوت باشد چراکه محدوده اخلاقی‌اش فراتر از خود و در واقع اخلاق و عمل معلم در جریان آموزش به مراتب بیشتر از سخن و کلام بر شاگردان اثر خواهد داشت.

وی به فرمایش امام علی (علیه السلام) در خصوص بینش اسلامی معلم اشاره داشت و گفت: آن حضرت می‌فرمایند” هرکس خویش را پیشوای دیگران قرار داد باید اصلاح خویش را بر اصلاح دیگران مقدم بدارد و پیش از آنکه خود مردم را با زبان خود دعوت نماید با سیرت و رفتار خود دعوت کند، کسی که معلم و ادب کننده خویشتن است در احترام سزاوارتر است از کسی که معلم و مربی مردم است.

http://www.basijnews.ir/fa/news/9047238/فرهنگ-بدون-آرمان-تسلیم-در-برابر-افکار-وارداتی-است
http://www.basijnews.ir/fa/news/9047230/معلمین-از-الگوهای-وارداتی-پرهیز-کنند